Maddenin Özellikleri

Reklamlar

One response to “Maddenin Özellikleri

 1. 1.Maddenin Özellikleri
  Çevremizde dokunduğumuz, gördüğümüz, kokladığımız birbirinden farklı birçok varlık vardır. Az veya çok yer kaplayan her varlık madde olarak adlandırılır.
  Maddeleri gözlemlenebilen ve ölçülebilen özelliklere göre tanımlarız. Görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma yularımız maddelerin özelliklerine algılamamızı sağlar. Bu konuda esneklik, parlaklık, kırılganlık gibi maddelerin gözlenebilen özelliklerini kapsamaktadır.
  Dokunma duyusuyla maddelerin sertlik, yumuşaklık, esneklik, sağlamlık gibi özelliklerini algılarız.
  Maddelerin şekli, saydamlığı, parlaklığı vb. ile ilgili özelliklerini ise görme duyumuzla algılarız. Maddelerin bazı özelliklerini birden fazla duyumuzla algılarız. Örneğin pürüzlülük, kırılganlık, esneklik gibi özellikleri hem görme duyumuzla hem de dokunma duyumuzla algılayabiliriz.
  Bazı maddelerin özelliklerini de tadarak algılarız. Maddelerin tadı olup olmadığını, tadı varsa ekşi mi tatlı mı, acı mı olduğunu tatma duyumuzla anlarız.
  A.Maddenin Özelliklerine Göre Kullanım Alanları
  Maddenin özellikleri ile günlük hayatta kullanım alanları arasında önemli bir ilişki vardır. Örneğin gözlüklerimiz etrafı görebilmemiz için saydam maddelerden yapılır.
  Kullandığımız araç ve eşyalar yapılırken özellikleri dikkate alınarak en uygun malzemeler seçilmelidir. Örneğin, deniz araçlarının yapımında suda yüzme özelliği olan malzemeler kullanılır.
  Yağmurdan korunmak için suyu çekmeyen malzemelerden yapılan şemsiye ve yağmurluk kullanırız. Vücudumuzu kurularken havlu kullanmamızın sebebi ise havlunun suyu çekme özelliğine sahip olmasıdır.
  Bazı maddelerin mıknatıstan etkilenmesi özelliği de hayatımızı birçok alanda kolaylaştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s