Maddenin Ayırt Edici Özellikleri

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

KAYNAMA SICAKLIĞI

Isıtılan saf sıvıların sıcaklıkları kaynama başlayıncaya kadar artar. Kaynama başlayınca sabit kalır ve kaynama süresince değişmez. Kaynama süresince sabit kalan bu sıcaklık değerine kaynama sıcaklığı denir. Her saf madde farklı sıcaklıkta kaynadığı için kaynama sıcaklığı ayırt edici bir özelliktir.

ERİME VE DONMA SICAKLIĞI

Sıvılarda olduğu gibi saf maddelerde de bu ısı artışı belli bir noktadan sonra durur. Bu noktadan sonra madde ısı almasına rağmen sıcaklık sabit kalır. Saf maddelerin erimeye başladığı bu sıcaklığa erime sıcaklığı denir.

Saf sıvı bir madde belli bir sıcaklığa kadar soğutulunca donar. Donma olayı belirli bir sıcaklıkta başlar ve donma süresince sabit kalır. Saf sıvı maddelerin katı hale geçtiği sıcaklığa donma sıcaklığı denir. Saf maddelerin erimeye başladığı sıcaklıkla donmaya başladığı sıcaklık birbirine eşittir.

YOĞUNLUK

Yoğunluk birim hacmi dolduran madde miktarıdır.farklı maddelerin eşit hacimlerini dolduran kütleleri birbirinden farklı ise kütlesi büyük olan maddenin de yoğunluğu büyük olur. Yoğunluk kütle bölü hacim eşitliği ile de yoğunluk ifade edilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s