Su Halden Hale Girer

1.SU HALDEN HALE GİRER

Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya ısı verdiğinde sıvı hale geçiyorsa bu olaya yoğuşma denir.

Deniz, göl, nehir gibi yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle buharlaşır. Bu nedenle soluduğumuz hava, miktarı değişmekle birlikte su buharı içerir. Biz bu su buharını göremeyiz. Su buharı atmosferde yükselen soğuk hava ile karşılaşır ve bu karşılaşma  su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğuşmasına neden olur. Yoğuşma sonucu bulut meydana gelir. Bulutu oluşturan su zerrecikleri birleşerek su damlalarına dönüşür. Su damlaları bulutta tutunamayacak ağırlığa ulaştığında yeryüzüne yağmur olarak düşer.

Oluşumu bakımından yağmura benzeyen diğer bir yağış türü de kardır.bulutu oluşturan su zerrecikeri su damlacıklarına dönüşmeden donarak buz kristalleri halini alır. Buz kristalleri sıcaklığı  0 ‘un altında olan bulutlarda oluşur.

Bulutlar çok soğuk hava tabakalarına rastladığında su damlacıklarının bir kısmı aniden donarak buza dönüşür. Rüzgarında etkisiyle bulut içinde birkaç kez alçalır yükselen buz taneciği küre şeklindeki dolu tanesini meydana getirir.

Atmosferin yeryüzüne yakın bölgelerinde ani soğuma olduğunda buradaki su buharı yoğuşarak sis i oluşturur. Sis görüş mesafesini azalttığı için kara , deniz ve hava ulaşımını etkiler.

Havadaki su buharının soğumuş cisimlerle karşılaştığında yoğuşarak oluşturduğu su damlaları çiğ olarak adlandırılır. Meydana gelişi bakımından çiye benzeyen başka bir oluşumda kırağı dır.

DOĞADA SU DÖNGÜSÜ

Buharlaşma sonucu oluşan su buharı yoğuşarak bulutu meydana getirir. Daha sonra yağmur, kar, dolu gibi yağışlar şeklinde yeryüzüne iner.

Suyun ısı etkisiyle buharlaşarak atmosferde yükselmesi ve burada yoğuşup tekrar yeryüzüne inmesi, su döngüsü olarak adlandırılır.

ENERJİ KAYNAĞIMIZ GÜNEŞ

Ev , okul ve iş yerlerini ısıtma ve aydınlatmada enerjiye ihtiyaç duyarız. Aynı şekilde arabaların çalıştırılmasında, fabrikalarda üretim yapılmasında ve başka birçok alanda enerjiden faydalanırız. Rüzgar, petrol, kömür, doğal gaz yaşamımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bazı enerji kaynaklarıdır. Biz canlılık faaliyetlerimizi gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyaç duyarız.biz bu enerjiyi bitkisel besinlerden bitkiler de güneşten alır.

Güneş enerjisi yeryüzüne ışınlarla ulaşır. Güneşten gelen ışınlar maddeyi ısıtır. Böylece dünyaya gelen ışınlarla güneş enerjisi, ısı enerjisine dönüşerek yeryüzünü ısıtır. Güneş dünyamızı ısıtır ve aydınlatır. Başka  bir deyişle güneş ısı ve ışık kaynağımızdır.

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANILAN ALANLAR

Güneş pilleri güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş pilleri aydınlatma lambalarında ve evlerde ısıtma amacıyla kullanılırken; cep telefonu, televizyon gibi bazı elektronik cihazlarda ve arabalarda kullanılması için geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Güneş enerjisinden yararlanmak için kullandığımız diğer bir teknoloji de güneş panellerdir. Ülkemizin birçok bölgesinde kullanılır. Evlerimizi ısıtma da ya da kullandığımız suyun ısıtılmasında güneş panelleri kullanılır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s